Др Јармила Шпрох-Бељичка спец.гинеколог акушер:
Гинеколошка акушерска сестра Ћуга Катарина:
ЗАКАЗИВАЊЕ ПРЕГЛЕДА ОД 13-14 ЧАСОВА
ИЗДАВАЊЕ РЕЗУЛТАТА ( САМО ВАГИНАЛНОГ СЕКРЕТА И ПАПА ТЕСТА) ОД 12-13 ЧАСОВА
ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА ЖЕНА
Одсек за здравствену заштиту жена обавља прегледе свих жена старијих од 15 година.
Прегледи који се врше су:
- преветнивни гинеколошки прегледи жена
- скрининг на рано откривање рака грлића материце
- превентивни преглед у вези планирања породице
- превентивни преглед труднице
- превентивни преглед породиље
Преглед на рано откривање рака грлића материце
Код Вашег гинеколога се може обавити превентивни гинеколошки преглед сваке године.Преглед садржи разговор са лекаром,гинеколошки преглед,узимање бриса за ПАПА тест,вагинални секрет.колпоскопски преглед ,преглед дојки (палпаторни преглед). Преглед се обавља једанпут годишње за све жене старије од 15 година.
Скрининг (рано откривање рака грлића материце) обавља се код жена од навршених 25-69 година једанпут у три године,ако су претходна два прегледа пацијенткиње била негативна.
БОЉЕ СПРЕЧИТИ НЕГО ЛЕЧИТИ
Брига о женском здрављу обухвата жене свих старосних категорија ,децу,адолесценте,труднице,жене у генеративном периоду,жене у пери и постменопаузи,а у превентивном смислу подразумева:
-преглед спољних гениталија,преглед вагиналног секрета,ПАПА преглед грлића материце,колпоскопски преглед
-ултразвучни преглед унутрашњих гениталних органа
-претраге у циљу откривања полно-преносивих/ трансмисивних / инфекција:ХПВ/Хумани Папилома вируси/,хламидијалних,херпес вирусних инфекција
-преглед дојки/палпаторни преглед/
Инвазивни карцином грлића материце други је по учесталости рак у свету и са скоро пола милиона нових случајева сваке године чини 12% свих случајева рака у жена.
Стопа појављивања/ИНЦИДЕНЦА/ је 19,1 на 100 000 у неразвијениом регионима што је скоро двоструко више него у развијеним регионима где она износи 10,3 на 100 000.
Србија има највећу инциденцу цервикалног канцера 24,3 на 100 000 у односу на све друге регионе.
Последњих година врх оболевања од рака грлића материце помера се према млађим старосним групама.
Чиниоци који повећавају ризик за настанак свих промена укључују:
-гениталне инфекције/ ХПВ/
-хемијску карциногенезу/ пушење/
-имуносупресија/ХИВ,стања после трансплантације органа/
-сексулане навике/рано ступање у сексуалне односе,промискуитет/
-факторе везане за мушког партнера
-начин живота/лоши социоекономски услови/
Приликом спровођења програма за рано откривање рака грлића материце циљ је постићи што већи обухват тј. прикупити задовољавајуће брисеве од што већег броја жена старосне доби која подлеже скринингу.
МЕТОДЕ ОТКРИВАЊА су релативно једноставне,јефтине,нису инвазивне/ осим биопсије/,високо су сензитивне и специфичне.То су:
-цитодијагностика,колпоскопија,хистологија,ХПВ типизација
КЛИНИЧКА ЦИТОЛОГИЈА-је дијагностичка дисциплина код које се дијагноза поставља микроскопским прегледом слободно одвојених /десквамираних/ ћелија са епителних површина /у овом случајуса грлића материце/.Бојење препарата по методи ПАПАНИЦОЛАУ-а уведена је у клиничку праксу 1943 год.
КОЛПОСКОПИЈА представља микроскопски преглед спољних гениталија,вулве,вагине и грлића материце.
Цитологија/ ПАПА тест/ и колпоскопија заједно у 95% случајева откривају преканцерозе и рани карцином грлића материце.Понекад је потребно ради што тачнијег постављања дијагнозе овај преглед употпунити биопсијом грлића материце.
ОПШТЕ ПРЕПОРУКЕ ЗА УЗИМАЊЕ БРИСА ЗА ЦИТОЛОШКИ ПРЕГЛЕД
-ОБЈАСНИТИ ЖЕНИ ЗНАЧАЈ УЗИМАЊА ЦИТОЛОШКОГ БРИСА
-БРИС СЕ НЕ УЗИМА ТОКОМ МЕНСТРУАЦИЈЕ
-УКОЛИКО ЈЕ МОГУЋЕ,БРИС ЈЕ ПОЖЕЉНО УЗИМАТИ ИЗМЕЂУ 10 . И 16. ДАНА ЦИКЛУСА
-ЖЕНА НЕ БИ ТРЕБАЛА ДА КОРИСТИ НИКАКВУ ВАГИНАЛНУ МЕДИКАЦИЈУ У ВРЕМЕ ПРЕГЛЕДА/ВАГИНАЛЕТЕ,КОНТРАЦЕПТИВЕ ИЛИ ИСПИРАЊА 24Х ДО 48Х ПРЕ ПРЕГЛЕДА/
КОЈЕ ЈЕ ЖЕНЕ НЕОПХОДНО ПРЕГЛЕДАТИ
1.са скринингом се почиње најкасније 3. године после почетка сексуалних активности,а најкасније у старости од 20.година
2.после три узастопна нормална цитолошка бриса урадјена на годину дана,периодични прегледи се женама које припадају групи ниског ризика могу радити на 2.-3.године
3.за сексуално активне жене млађе од 30. година предлаже се узимање цитолошког бриса једном годишње.
4.после 65.године,под условом да је жена редовно долазила на прегледе регуларни скрининг се може обуставити.
Поштоване даме и пријатељи,подсећамо Вас да је превентива први корак ка добром здрављу и ефикасном лечењу.Зато мислите о себи и својим ближњима,о здрављу и то пре болести.
Др Рохачек Боженка специјалиста гинеколог акушер
ПРЕВЕНЦИЈА
Савремени начин живота подразумева промену у личним навикама ,начину исхране,физичких активности као и изложеност све већем броју штетних утицаја из околине,што све резултура повећањем ризика за малигне болести.
Најбољи начин борбе против малигних болести је ПРИМАРНА ПРЕВЕНЦИЈА-спречавање настанка обољења путем уклањања штетних деловања или путем уводјења позитивног понашања.
Истраживачи процењују да би се применом свега што се зна о превенцији рака могао спречити настанак до 2/3 случајева.Међутим,превенција рака није увек могућа:још увек нам сви узрочници нису познати или нисмо увек у могућности да их избегнемо.Због тога велики значај има СЕКУНДАРНА ПРЕВЕНЦИЈА односно рано откривање болести.Када се болест појави успешност њеног лечења зависи на првом месту од проширености болести у тренутку постављања дијагнозе.
Уочивши значај малигних болести и важност њихове превенције већина развијених земаља је крајем 2 ½ 20. века започела масовне превентивне прегледе.Најзначајнији од њих усмерени су на борбу против пушења,измену начина живота/ исхрана ,физичка активност/ и редовне прегледе /СКРИНИНГ ПРОГРАМИ/.Ове активности зауставиле су пораст,а у неким случајевима довеле до смањења оболевања и умирања од рака.
Данас су општеприхваћени и од стране међународних асоцијација препоручени програми за:
1.СКРИНИНГ /рано откривање/ РАКА ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ.
2.СКРИНИНГ РАКА ДОЈКЕ
3.СКРИНИНГ РАКА ДЕБЕЛОГ ЦРЕВА
Према подацима Регистра за рак централне Србије и Регистра за малигне неоплазме Војводине у Србији сваке године од рака оболи око 30 000 особа.
Код жена најчешћи су малигни тумори дојке,дебелог црева,грлића,плућа и тела материце.
Малигна обољења су одговорна за око 18,5% укупне смртности и налазе се на другом месту,иза обољења срца и крвних судова.
Др Рохачек Боженка специјалиста гинеколог акушер
КОЛПОСКОПИЈА
КОЛПОСКОПИЈА је неинвазивна дијагностичка метода којом се посматра вулва,вагина и грлић материце.Врши се помоћу колпоскопа који је уствари оптички инструмент са увеличањем 6-40% са јаким извором светлости.Једина припрема жене је празна мокраћна бешика.Жена се прегледа у стандардном гинеколошком положају.
Гинеколог који врши преглед након пласирања спекулума брише делове који се прегледају тупфером потом раствором 3% сирћетне киселине.Након тога се врши Шилерова јодна проба Луголовим раствором,којим се гледа бојење плочасто слојевитог / сквамозног епитела вагине/ и цилиндричног епитела / епител грлића/.Нормално се плочасто слојевити епител боји тамно /мрко/ ,а цилиндрични светло.Код постојања било каквих патолошких промена плочастослојевитог епитела ти делови ће се обојити светло и то су места на којима се може радити циљана биопсија / узимање површних узорака ткива за хистолошку дијагностику / да би се разрешио узрок промене вагиналног епитела.Највећи значај овог прегледа је уочавање било каквих промена епитела грлића материце како би се рано дијагностиковао карцином грлића материце који се у раним стадијумима у високом проценту успешно лечи.
Прецизност постављања дијагнозе овом методом је 60-85% / према различитим ауторима/,а у комбинацији са цитологијом /ПАПА ТЕСТ/ иде и до 95%.Учесталост лажно негативних налаза се процењује на 7% и лажно позитивних налаза 13%
Преглед траје 5-10 минута и не ремети Ваше свакодневне навике или пословне обавезе.
Др Рохачек Боженка специјалиста гинеколог акушер
КАРДИОТОКОГРАФИЈА / ЦТГ
КАРДИОТОКОГРАФИЈА / ЦТГ / је метода којом се истовремено мери срчана активност фетуса и контракције материце мајке.Врши се кардиотокографом преко две различите врсте проводника од којих један региструје срчану активност плода / на бази ултразвучне сонде /,а други проводник региструје контракције материце /мерењем притиска трбушног зида и непосредно материчних контракција/.Ово је такозвано спољашње мерење ЦТГ-ом,али постоји и унутрашње када се кроз грлић материце пласира катетер и електроде се повезују са главицом плода,па се тако региструје дилатација канала грлића материце и срчана активност плода.Овај начин је прецизнији-подаци су тачнији,али је инвазиван и делимично ризичан.
ЦТГ мерењем се добија запис у виду траке који тумачи гинеколог.
ЦТГ се изводи од 35. недеље трудноће.Препорука је да се ради након 35. недеље једанпут недељно,од 38-40 недеље трудноће два пута недељно,а после термина породја свакодневно.
Сврха овог мерења је процена постојања било каквог дистреса односно патње плода у задњем триместру трудноће и самом порођају.Лоша страна је да се добија значајан проценат лажно позитивних резултата патње плода током порођаја што је без реалног разлога повећало број порођаја завршених царским резом.
Др Рохачек Боженка специјалиста гинеколог акушер
КОНТРАЦЕПЦИЈА
КОНТРАЦЕПЦИЈА
Орална хормонска контрацепција је први пут употребљена у САД-у 1960. године, а на Европском тржишту се нашла од 1961. год. У овом периоду од пола века ју је користило преко 300 милиона жена.Данас на свету ову врсту користи око 100 милиона жена и ОХКЦ се сматрају вероватно најиспитанијим препаратима у историји медицине.Статистички подаци показују да се годишње у свету деси 205 милиона трудноћа ,од чега је, 80 милиона нежељена трудноћа, што ће рећи да се уради 46 милиона побачаја или 116 ооо побачаја дневно у целом свету.
Употреба ОХКЦ је један од најсигурнијих облика контрацептивне заштите који омогућава свесно и одговорно планирање породице.Најчешће се употребљавају комбиноване таблете које садрже ниске дозе хормона естрогена и гестагена.Оне могу бити:монофазне и вишефазне
Монофазне имају исту количину хормона током целог циклуса док се код вишефазних концентрација хормона мења слично природном циклусу.
Како делују контрацептивне пилуле
1.спречавају овулацију / сазревање и ослобадјање јајних ћелија јајника/ која је предуслов за оплодњу.
2.мењану вискозитет слузи коју луче жлезде слузнице материце,отежавајући тако пролаз сперматозоида
3.отежавају имплантацију у слузници материце / угњежђавање евентуално оплођене јајне ћелије/
Колика је успешност ОХКЦ
Висока.Ако се узима идеално / по упуту сваког дана у исто време +/- 2 х .Стопа неуспеха током једне године изности само 0,1% тј. 1/1000 жена затрудни.
На шта треба обратити пажњу
1.пре употребе ОХКЦ треба обавити гинеколошки преглед што можете урадити у Перинатал болници као и одговарајуће лабораторијске анализе.
2.узимање КЦ је по упутству обично кажемо пацијенткињама да узимање вежу за неку свакодневну радњу / прање зуба,пијење јутрање кафе,пред спавање +/- 2 х од узимања
3.контроле су после 1.м после 3м. И после 6м.
Које су нуспојаве
70% жена нема никакве ,а само 5% има неке.
Већина жена добро подноси модерне нискодозажне контрацептиве.Нуспојаве су безазлене и најчешће престају у прва три месеца коришћења / мучнина,напетост дојки,благе главобоље и промене расположења/
У неких жена могу узроковати благо накупљање течности због чега долази до незнатних промена телесне масе.
Ризици:
1.ризици за појаву малигних обољења
2.ризици од инфаркта миокарда
3.ризик од настанка тромбозе
4.ризик на каснију плодност
Ризик за настанак малигних обољења дојке исти је у жена које узимају и у оних које не узимају хормонске контрацептиве.Делују превентивно у настанку неких злоћудних тумора те жене ређе оболевају од карцинома јајника / после шестомесечне употребе заштита траје 15.-20. година /,ендометријалног карцинома/ после 3 год. узимања заштита траје више од 20 година/ и карцинома дебелог црева/ након коришћења од 3.-5. година ризик за оболевање се смањује за 40.-50% /Подаци који указују да употреба ОХКЦ повећава вероватноћу оболевања од карцинома грлића материце доведена је у везу са већом вероватноћом добијања ХПВ инфекције / услед слободнијег понашања и не коришћења кондома/.Апелујемо да се уз употребу ОХКЦ користи и КОНДОМ као заштита од настанка сексуално преносивих болести тј.сексуално преносивих инфекција.
ОХКЦ не повећавају ризик од инфаркта миокарда али свакако треба обратити пажју на факторе ризика пушење и повећану телесну масу / гојазност/
Употребом ОХКЦ благо расте ризик од тромбозе.Тај ризик је битно већи и код неких стања која сусрећемо у свакодневном животу/ пушење,дуготрајно лежање/ нпр. Код прелома/ трудноће,чак и код прекоокеанских летова дужих од 8х.
Узимање ОХКЦ нема никаквог утицаја на каснију трудноћу нити на плод.Три месеца након престанка узимања 50% жена затрудни, 6. месеци након узимања 80% жена затрудни.
Неконтрацептивна корист хормонске контрацепције
Жене које користе ОХКЦ имају оскудније МЦ/ обилност се смањује 60-70% као и време трајања за у просеку два дана се смањује па се код тих жена ређе јављају анемије / ,малокрвност/
-мц су мање болни а смањују се и симптоми ПМС
ређе се јављају запаљенска обољења мале карлице/ПИД/, а као последица тога мање је и тубарне неплодности
-смањује се број ванматеричних трудноћа
-смањује се број доброћудних промена на дојци / услед неуравнотеженог лучења хормона током мц – фиброцистичне болести дојке односно фиброаденома/
-смањује се губитак коштане масе
-повољно делује на ендометриозу / успорава напредовање и поновно јављање ендометриозе/
-повољно делује на кожу,има користи у лечењу акни
Када не треба узимати ОХКЦ
1.код постојећих болести кардиоваскуларног система/ тромбоза,емболија/ посебно мождани или срчани удар
2.код постојеће трудноће
3.код постојећих хормонски зависних злоћудних тумора
4.код тешких обољења јетре
5.код болести крвних судова мозга или очију
6.код тешких облика повишеног крвног притиска посебно ако су присутне компликације
7.код шећерне болести и поремећаја метаболизма масти
8.код отосклерозе
9.код жена пушача старијих од 33 године
Када треба престати са узимањем таблета
1.код мигрене /главобоље/ која се јавља први пут
2.код изненадног поремећаја вида који може бити први знак тромбозе крвних судова мозга
3.код акутне тромбозе,акутне житуце, дужег боравка у кревету услед настанка трауме или после већих оперативних захвата
4.настанка хипертензије
Пре започињања терапије ОХКЦ доктор треба да
1.да информације о предностима и ризицима коришћења ОХКЦ
2.да саветује о нуспојавама и потешкоћама које жена може очекивати
3.постоји нешто смањена плодност у прва три месеца од престанка коришћења ОХКЦ па се у том периоду трудноћа и ређе догађа, потом је плодност једнака
4.ОХКЦ не утичу на пол,настанак хромозомских аномалија,развој деце,телесну масу и интелигенцију
Др Рохачек Боженка специјалиста гинеколог акушер